Caută articole în site » Caută articole în site »

Campanii

Mii de tineri isi pastreaza fecioria pana la casatorie Tu de ce crezi in Dumnezeu

 Euharistia continua Ziua Creatorului

Dragilor, suntem în apropierea sărbătorii Învierii Domnului nostru Iisus Hristos și se cuvine nouă să ne aducem aminte și de cei săraci, de cei în suferință, care n-au avut același ajutor în viață de la părinți, și nu au aceeași înțelepciune și putere ca și noi. Iată ce zice Domnul prin Moise în cartea Deuteronom:

"Iar de va fi la tine sărac vreunul din fraţii tăi, în vreuna din cetăţile tale de pe pământul tău pe care ţi-l dă Domnul Dumnezeul tău, să nu-ţi învârtoşezi inima, nici să-ţi închizi mâna ta înaintea fratelui tău celui sărac; ci să-i deschizi mâna ta şi să-i dai împrumuturi potrivite cu nevoia lui şi cu lipsa ce suferă. Păzeşte-te să nu intre în inima ta gândul nelegiuit şi să zici: Se apropie anul al şaptelea, anul iertării; şi să nu se facă din pricina aceasta ochiul tău nemilostiv către fratele tău cel sărac şi să-l treci cu vederea; că acela va striga împotriva ta către Domnul şi va fi asupra ta păcat mare." (Deuteronom 15, 7-9)

Așa cum știți, asociația noastră ajută lunar în limita posibilităților 20 de familii și persoane care trăiesc în sărăcie și boală, la limita supraviețuirii. Recent am descoperit-o pe doamna Nicoleta din satul Filești de lângă Galați, care are 5 copii, dintre care 4 sunt minori, și trăiesc fără tată într-o căsuța improvizată fără curent electric, fără apă curentă, fără gaz, fără canalizare, fără venituri decât alocațiile copilașilor. Cheltuiesc o parte din bani doar pe baterii pentru a avea seara lumină la laternă. Pe viitor vrem să-i ajutăm să-și construiască sau să-și cumpere și o locuință. Iată pe micuții copilași în fotografiile de mai jos. Unul din ei are nevoie de ajutor pentru ochișorul lui.
 

Haideți să-i ajutăm pe ei și celelalte 20 de familii și persoane aflate în evidența Asociației Ortodoxia Tinerilor cu câte ceva pentru Paști, pentru a le putea cumpăra alimente, hăinuțe, și a-i ajuta cu cheltuielile pe care le mai au.

Dacă vreți să donați pentru a-i ajuta o puteți face astfel:

Asociația Ortodoxia Tinerilor

Str. Frunzei nr.5 bl. F3, sc.2, ap. 63, Galați

Direct în conturile asociației noastre:

Titular conturilor: Asociația Ortodoxia Tinerilor

Banca: GarantiBank România

Cont lei: RO71 UGBI 0000 7020 0130 8RON

Cont euro: RO81 UGBI 0000 7020 0133 0EUR

Și ultilmele 3 litere fac parte din numărul contului, care trebuie să aibă 24 de caractere.

Puteți dona și prin Paypal astfel:

Puteți  să ne transmiteți adresa dumneavoastră de email, pentru a vă ține la curent cu informații și fotografii despre felul în care i-am ajutat pe acești oameni sau statusul tipăriturilor noastre.

Vă putem deasemenea oferi datele de contact ale acestor familii dacă vreți să-i ajutați în mod direct.

Datele de contact ale noastre sunt:

Email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Persoană de contact: Claudiu Balan, președintele Asociației Ortodoxia Tinerilor

Telefon: (004) 0740.004.215

Pei cei interesați vă vom ține le curent cu situația lor prin emailuri cu fotografii și informații.

Vă mulțumim mult pentru ajutor!

Doamne ajută!

(Claudiu Balan - președintele Asociației Ortodoxia Tinerilor)

Pentru a putea lăsa un comentariu la acest articol trebuei să te înregistrezi. Creaţi un cont

Revista Creatorul Universului

100 de pagini full-color glossy în format A4 cu o calitate grafică foarte bună.
Detalii aici.

Formular login

Dacă aveţi deja un cont, atunci introduceţi userul şi parola în câmpurile de mai jos. Dacă nu, atunci daţi click pe opțiunea "Creaţi un cont". După înregistrarea datelor, veți primi pe mail, un link de confirmare pe care trebuie să dați click pentru a confirma înregistrarea. Imediat după asta vă veți putea loga cu userul și parola definite la înregistrare.

Pentru orice dificultate apărută la logarea pe site, contactați-ne la: contact@ortodoxiatinerilor.ro

Linkuri

 

   Portalul Doxologia

Colțișorul meu de rugăciune

Fapte ale demnității românești